Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Болно

Координати: 41°6′39.3″N 20°58′18.7″E / 41.110917° СГШ; 20.971861° ИГД / 41.110917; 20.971861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°6′39.3″N 20°58′18.7″E / 41.110917° СГШ; 20.971861° ИГД / 41.110917; 20.971861
Место Болно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1846
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Св. Атанасиј или Св. Атанас[1]црква во ресенското село Болно, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Храмот е старата гробишна црква на селото и е се наоѓа на северниот крај на Болно. Изграден е во 1846 година по почетокот на Танзиматот. Обновен е во периодот меѓу двете светски војни, и повторно во 1988 година.[2][3]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Македонски алманахъ (PDF). Индианаполисъ, Индиана, САЩ: Централенъ Комитетъ на Македонскитѣ политически организации въ Съединенитѣ щати, Канада и Австралия. 1940. стр. 42.
  2. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа: местоположба, историски развој и минато (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 53. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  3. Катин, Славе. „Во печалбарскиот крај од Болно до Стипона“. Македонско сонце. Архивирано од изворникот на 12 мај 2019. Посетено на 5 август 2022.