Црква „Св. Архангел Михаил“ - Оптичари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Архангел Михаил
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Краварско-бачка
Местоположба

Карта

Координати 40°59′28.1″N 21°25′24.4″E / 40.991139° СГШ; 21.423444° ИГД / 40.991139; 21.423444Координати: 40°59′28.1″N 21°25′24.4″E / 40.991139° СГШ; 21.423444° ИГД / 40.991139; 21.423444
Место Оптичари
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба XIX век
Живопис 1838
Архитектонски опис

Св. Архангел Михаилцрква во битолското село Оптичари, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен на источниот крај на селото. Подигната е на почетокот на XIX век. Живописана е во 1838 година од истакнатиот зограф Јован Михаил. На зографскиот натпис тој вели дека се преселил од влашкото епирско село Кионат (Хионадес) во битолско Трново.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Палигора, Ристо (2017). „Икони од Велушина XVII – XIX век“ (PDF). Museikon (романски). Alba Iulia: Muzeul Național al Unirii (1): 195. ISSN 2601-2200. no-break space character во |title= во положба 23 (help)