Црква „Св. Архангел Михаил“ - Могилец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Могилец 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба

Координати 41°39′06.78″N 21°13′05.63″E / 41.6518833° СГШ; 21.2182306° ИГД / 41.6518833; 21.2182306Координати: 41°39′06.78″N 21°13′05.63″E / 41.6518833° СГШ; 21.2182306° ИГД / 41.6518833; 21.2182306
Место Могилец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1919
Осветување 2012
Живопис Гоце Милески
Архитектонски опис

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во поречкото село Могилец, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Црквата е сместена на крајот од селото, каде се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1919 година.[2]

Била осветена во 2012 година од страна на митрополитетот Тимотеј Дебарско и кичевски, заедно со протоерејот Игор Никовски, свештениците Боге Богески, Марко Трпкоски и Саше Костадиноски и ѓаконот Васко Голабоски. Црквата добила фрескоживопис во 2012 година од страна на Гоце Милески од Македонски Брод. Довршувањето на храмот и на фрескоживописот било помогнато од страна на црковниот одбор на селото.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Манастиречка парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 25 октомври 2017.
  3. „ОСВЕТУВАЊЕ НА ХРАМОТ „СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ" С. МОГИЛЕЦ, МАК. БРОД“. Дебарско-кичевска епархија. 19 ноември 2012. Посетено на 25 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]