Прејди на содржината

Црква „Св. Архангел Михаил“ - Маково

Координати: 41°07′05.8″N 21°36′26.6″E / 41.118278° СГШ; 21.607389° ИГД / 41.118278; 21.607389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Архангел Михаил

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°07′05.8″N 21°36′26.6″E / 41.118278° СГШ; 21.607389° ИГД / 41.118278; 21.607389
Место Маково
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Завршено 1860
1926 (обновена)
Архитектонски опис

Света Петка – главна селска црква во селото Маково.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во западниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Храмот бил изграден во 1860 година, но бил срушен за време на Првата светска војна, по што бил повторно обновен во 1926 година. Последен пат бил реновиран во 1997 година.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска на којашто е претставен Архангел Михаил. Црквата има и спореден влез на јужната страна. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди, а апсидата е покриена со лимен кров.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени камбанаријата, селските гробишта и помошен објект. Камбанаријата се издига над оградата од дворот, непосредно од десната стрнаа на влезната порта. Таа е со квадратна основа и на секоја страна во нејзиниот горен дел има по еден правоаголен прозорец со решетки. Изградена е од камен и е покриена со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Маково Архивирано на 1 декември 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]