Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ловча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Архангел Михаил
Συνάξεως Ταξιαρχών
Фреска на Архангелите и Невидливите сили над главниот западен влез со избришани словенски натписи
Карта
41°24′0″N 23°41′59″E / 41.40000° СГШ; 23.69972° ИГД / 41.40000; 23.69972Координати: 41°24′0″N 23°41′59″E / 41.40000° СГШ; 23.69972° ИГД / 41.40000; 23.69972
МестоЛовча, Драмско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1848
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Свети Архангел Михаил или Собор на Архангелите (грчки: Συνάξεως Ταξιαρχών Ακρινού) — црква во некогашното село Ловча, Драмско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.[1] Црквата е единствениот остаток од селото.[2]

Црквата е изградена во 1848 г. според плочите од северната и источната страна.[2] Храмот е доста голем (25,50 × 17,90 м). Градбата претставува трикорабна базилика со трансепт и женска црква на вториот кат.[2][3] Во средиштето на западната страна во 1884 г. е изградена монументална камбанарија.[2][4] Според Георги Стрезов во 1891 г. црквата била под врховенството на Патријаршијата.[5] Живописот во храмот е дело на зографот Серги Георгиев од Неврокоп, изработени во 1860 – 1870 г.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Τσουρής, Κ. Στο Ακρινό Κ. Νευροκοπΐου. Η εκκλησία της Συνάξεως των Ταξιαρχών. Δραμινά Χρονικά, I (1980). стр. 193–198. no-break space character во |pages= во положба 4 (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Ιστορία Πλεύνας-Πετρούσας. Η Παλαιά Εκκλησία Πλεύνας και άλλες 32 Μεταβυζαντινές Εκκλησίες στο Νομό Δράμας“. Τα Νέα της Πετρούσας. Посетено на 14 ноември 2014.
  3. „Συνάξεως Ταξιαρχών Ακρινού“. Corect. Архивирано од изворникот на 2014-11-27. Посетено на 14 ноември 2014.
  4. „Βυζαντινά Μνημεία“. Δήμος Νευροκοπίου. Посетено на 14 ноември 2014.
  5. Стрезов, Георги (1891). „Два санджака отъ Источна Македония“ (PDF). Периодическо списание на Българското книжовно дружество въ Средѣцъ. Средѣцъ: Държавна печатница. Година Осма (XXXVII–XXXVIII): 7.
  6. Ζήκος, Θωμάς Ε. „Ο ναός του Αγίου Αθανασίου στο Άγκιστρο του Νομού Σερρών“ (PDF). Σερραϊκά Σύμμικτα: 104. ISSN: 1792 – 5045.