Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долни Дисан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ во „Долни Дисан“ 1.JPG

Поглед на задниот дел на црквата „Св. Архангел Михаил“ во Долни Дисан

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Тимјаничка
Местоположба

Место Долни Дисан
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба 1918/1919
Мрежно место Св. Архангел Михаил
Архитектонски опис

Црква „Св. Архангел Михаил“ - Долни Дисан — единствена црква во селото Долни Дисан, во Општина Неготино. Се наоѓа на самото сретсело, кое било неодамна партерно уредено.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена на место на стара разрушена црква во периодот 1918/1919 година со доселувањето на население од поткожуфските тиквешки села и од областа Меглен во Егејска Македонија. Има карактеристичен архитектонски стил на градба, различен од сите црковни храмови во околината. Според градбата црквата наликува на храмовите во Битолско, Мариово и егејска Македонија и се разликува од оние во останатите цркви во селата во Тиквешијата и Повардарието.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°25′45″N 22°4′41″E / 41.42917° СГШ; 22.07806° ИГД / 41.42917; 22.07806