Црква „Св. Архангел Михаил“ - Виница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Sv.Arhangel Mihail.jpg

Градската црква во Виница

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Виничка
Местоположба
Населено место Виница
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Архангел Михаил
Изградба непознато, 1850
Осветување 1973 од Митрополит Злетовско-струмички Наум
Живопис XX век
Зограф Цветков Венко
Водство Протоереј Бранко Богданов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Свети Архангел Михаил“православен храм во градот Виница, Источна Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е една од поголемите цркви во Виничко и се наоѓа во центарот на градот Виница. Црквата е посветена на Св.Архангел Михаил. Изградена е во 1850 год. за што сведочи мермерната плоча со натпис над влезната врата, во која се споменува годината на ѕидањето, 1850, султанот Меџид Абдула и археопископот Климент. Не е утврдено дали црквата е градена тогаш или само обновена. Во 1970 год. е срушена и на истото место во 1973 год. е изградена поголема трикорабна базилика со полукружна апсида одвнатре и седмострана однадвор. Направена е од кршен камен и малтер и со дрвен рамен таван. Со новите доградувања црквата добила нагласена издолжена форма.[1][2]

Живопис[уреди | уреди извор]

Фрескоживописана е во 20 век од страна на ликовниот уметник Цветков Венко од Штип. Над западниот влез е декорирана со мозаик на кој е прикажан Св. Архангел Михаил. Црквата има регистрирано 96 икони, од кои 69 се на дрвениот иконостас изработени во 19 век. Две икони се датирани. “Св. Теодор Тирон” од 1890 г. , и “Св. Богородица со Христос” од 1899 г. Иконата на кој е претставен Св. Пантелејмон од 1890 г. е реставрирана во 1917 г.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Црквата својот патрон го прославува на 21 Ноември на денот на Св. Архангел Михаил. Светител на тие простори бил почитуван уште во ранохристијанскиот период и на кој е посветена теракотна икона Св. Архангел Михаил. Црквата располага со сопствена библиотека.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]