Црква „Св. Архангел Михаил“ - Битуше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Битуше.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Координати 41°36′59.4″N 20°35′20.7″E / 41.616500° N; 20.589083° E / 41.616500; 20.589083Координати: 41°36′59.4″N 20°35′20.7″E / 41.616500° N; 20.589083° E / 41.616500; 20.589083
Населено место Битуше
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во долнореканското село Битуше.[1] Сместена е во непосредна близина на сретселото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има четириаголна основа. Влезната врата е сместена на јужната страна и над неа има полукружна слика со ликот на Архангел Михаил. На ѕидовите од црквата има неколку правоаголни прозорци, на источната страна има десетаголна апсида со монофорен облик на секоја од петте истакнати страни, а на источниот ѕид над апсидата има окно. Камбанаријата на црквата се издига во западниот дел од црквата, непосредно од десната страна на влезната врата. Таа се состои од два дела, од кои првиот има квадратна основа и се издига веднаш над висината на црквата, додека вториот има осумаголна основа и содржи по еден затворен прозорец на секоја страна. На јужниот ѕид под камбанаријата и до влезната врата има монофора преградена со решетки. Во продолжение на градбата на црквата од западната страна во поново време е дограден помошен објект со влез од јужната страна. Црквата во целост е градена од камен, камбанаријата е од бигор, а обете се покриени со лимен кров.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда над која има ниска железна преграда, а во него се сместени селските гробишта.

Икони[уреди | уреди извор]

Престолните икони на иконостасот и неколку медалјони со светци на долниот дел од сводот на наосот се дело на видниот дебарски мајстор Дичо Зограф.[2][3] Потписи на Дичо има и на престолните икони на Свети Никола, Свети Илија, Свети Георги, Светите Модест и Спиридон, како и на Свети Димитриј.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 36. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 А., Е.. „Дичо Зограф - еден од најистакнатите македонски зографи“. Премин Портал. 18 октомври 2008.
  3. Иконописното творештво на Дичо Зограф во Скопје и Скопскиот Регион“. Премин Портал. 10 октомври 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]