Прејди на содржината

Црква „Св. Архангели“ - Мелникич

Координати: 41°8′50″N 23°26′34″E / 41.14722° СГШ; 23.44278° ИГД / 41.14722; 23.44278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Архангели
Παμμεγίστων Ταξιαρχῶν
Карта
41°8′50″N 23°26′34″E / 41.14722° СГШ; 23.44278° ИГД / 41.14722; 23.44278
МестоМелникич, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1856
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Архангели (грчки: Παμμεγίστων Ταξιαρχῶν) — црква во селото Мелникич, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е парохиски храм. Претставува трикорабна сводеста базилика со апсида на исток. Во 1965 г. е додаден дополнителен простор на запад, кој првично бил канцеларија, а потоа е претворен во нартекс. Во 2006 г. е додаден и трем.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχῶν“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 31 октомври 2014.