Црква „Св. Архангели“ - Крушево (Серско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Архангели
Αγίων Ταξιαρχών
Поглед на црквата
41°19′5.4″N 23°32′20.9″E / 41.318167° СГШ; 23.539139° ИГД / 41.318167; 23.539139Координати: 41°19′5.4″N 23°32′20.9″E / 41.318167° СГШ; 23.539139° ИГД / 41.318167; 23.539139
МестоКрушево, Валовишко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна псевдобазилика
Завршена1812
Управа
ЕпархијаВаловишка

Свети Архангели (грчки: Αγίων Ταξιαρχών Αχλαδοχωρίου) — црква во селото Крушево, Валовишко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Валовишката епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата претставува трикорабна псевдобазилика длабоко вкопана во земја со пространа женска црква и отворен трем на запад. Според натписот над западниот влез, изградена е во 1812 г. Внатре има икони од 1816 г. и други периоди на XIX век. Била глвен храм на селото сè до изградбата на „Св. Илија“ во 1870 г.[1]

Во 1995 г. храмот е прогласен за заштитен споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ37/29603/725/25-7-1995 - ΦΕΚ 694/Β/7-8-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 27 октомври 2014.