Прејди на содржината

Црква „Св. Апостоли“ - Ахил

Координати: 40°47′10″N 21°4′49″E / 40.78611° СГШ; 21.08028° ИГД / 40.78611; 21.08028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Апостоли
Αγίων Αποστόλων
Остатоците од црквата
Карта
40°47′10″N 21°4′49″E / 40.78611° СГШ; 21.08028° ИГД / 40.78611; 21.08028
МестоАхил, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXI – XII век
Управа
Архијерејско намесништвоПреспанско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Апостоли (грчки: Αγίων Αποστόλων) — средновековна црква на преспанскиот остров Свети Ахил, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓала на Охридската архиепископија.

Денес црквата е во урнатини. Сместена е јужно од селото Ахил, во западниот дел на островот. Изградена е во XI - XII век[1] и била дел од средновековниот град Преспа.[2]

Во 1962 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 41
  2. „Φλώρινα Γαία Ελλήνων Μακεδόνων“. Посетено на 1 јануари 2016.
  3. „ΥΑ 15813/19-12-1961 - ΦΕΚ 36/Β/3-2-1962“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 20 јули 2020.