Прејди на содржината

Црква „Св. Јован Претеча“ - Сулево

Координати: 40°48′33.6″N 23°31′10.9″E / 40.809333° СГШ; 23.519694° ИГД / 40.809333; 23.519694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου
Карта
40°48′33.6″N 23°31′10.9″E / 40.809333° СГШ; 23.519694° ИГД / 40.809333; 23.519694
МестоСулево, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1936
Управа
Архијерејско намесништвоМавровско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Јован Претеча (грчки: Τιμίου Προδρόμου) — црква во селото Сулево, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во 1936 г. за време на отецот Димитриос Данаил. Осветена е во 1979 г. од митрополитот Константин Серсско-нигритски. Градбата претставува трикорабна базилика со повисок среден кораб. Живописувањето на храмот започнало во 2007 г.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Τιμίου Προδρόμου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.