Црква „Св. Јован Крстител“ - Тресонче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Во Тресонче.jpg

Поглед на црквата „Св. Јован Крстител“

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Тресонче
Општина Маврово и Ростуша
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба XX век
Завршено XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител — една од четирите цркви во дебарското село Тресонче.[1] Сместена е над селото и од нејзе се пружа целосен поглед на сретселото.

Црквата е изградена кон крајот на XX век и со тоа е најнова од четирите цркви во селото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-реканска парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2012-04-13. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′36″N 20°43′16″E / 41.56000° СГШ; 20.72111° ИГД / 41.56000; 20.72111