Црква „Св. Јован Крстител“ - Отошница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
ЕкспедицијаРанковце49.jpg

Поглед на црквата „Св. Јован Крстител“ во Отошница

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Населено место Отошница
Општина Ранковце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 1933
Завршено 1938
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Јован Крстител“ - Отошница — главна селска црква во селото Отошница. Се наоѓа во центарот на селото, сместено во Мандар Маало, покрај која се наоѓаат и селските гробишта.

Црквата била завршена во 1938 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Внатрешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°11′50″N 22°04′48″E / 42.19722° N; 22.08000° E / 42.19722; 22.08000