Црква „Св. Јован Крстител“ - Курбиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Викиекспедиција Преспа 351.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°59′05″N 21°03′51″E / 40.98472° СГШ; 21.06417° ИГД / 40.98472; 21.06417Координати: 40°59′05″N 21°03′51″E / 40.98472° СГШ; 21.06417° ИГД / 40.98472; 21.06417
Место Курбиново
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Крстител
Изградба 1922
Архитектонски опис

Свети Јован Крстител (од мештаните нарекувана Крстовден) — главна селска црква во селото Курбиново, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа пред влезот на селото од лева страна. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[1]

Сместена е западно од селото во месноста Крстон. Била изградена во 1922 година, а камбанаријата во 1995 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 179. ISBN 9789989920554. Посетено на 8 март 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]