Црква „Св. Јован Крстител“ - Коњух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Црква-Ротонда-Св.Јован-Коњух.jpg

Поглед на црквата со остатоците од ротондата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба

Координати 42°05′42.4″N 21°57′56.8″E / 42.095111° СГШ; 21.965778° ИГД / 42.095111; 21.965778Координати: 42°05′42.4″N 21°57′56.8″E / 42.095111° СГШ; 21.965778° ИГД / 42.095111; 21.965778
Место Коњух
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 1955
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна црква

Свети Јован Крстител (Св. Јован Опсечен) — црква во селото Коњух, во рамките на археолошкото наоѓалиште Големо Градиште. Околку црквата денес се наоѓаат остатоците од многу старата античка и средновековна кружна црква - „ротонда“. Всушност, црквата е подигната во 1955 година на северозападниот дел од остатоците од кружната црква - ротонда.

Галерија[уреди | уреди извор]