Црква „Св. Јован Владимир“ - Подгорци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Владимир
Викиекспедиција во Дримкол 104.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°15′29.28″N 20°36′14.99″E / 41.2581333° N; 20.6041639° E / 41.2581333; 20.6041639Координати: 41°15′29.28″N 20°36′14.99″E / 41.2581333° N; 20.6041639° E / 41.2581333; 20.6041639
Населено место Подгорци
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Владимир
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Владимир — гробјанска црква во селото Подгорци.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]