Црква „Св. Јован Богослов“ - Чифлик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Јован Богослов
Црква „Св. Јован Богослов“ - Чифлик.jpg

Поглед на црквата со камбанаријата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°45′40″N 22°51′26″E / 41.76111° N; 22.85722° E / 41.76111; 22.85722Координати: 41°45′40″N 22°51′26″E / 41.76111° N; 22.85722° E / 41.76111; 22.85722
Населено место Чифлик
Општина Пехчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јован Богослов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Богослов — главна селска црква во малешевското село Чифлик.[1] Сместена е во источниот дел од селото, на десната страна од патот којшто води кон Пехчево.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа, со полукружна апсида во западниот дел. На јужната страна има пет монофори. Камбанаријата се издига од западната страна, непосредно пред главниот влез од црквата. Таа има квадратна основа и се состои од четири дела. Секој дел од основата кон врвот има помала основа. На секоја страна од првите три дела има по една монофора, додека последниот дел е поотворен од страните. Камбанаријата е покриена со пирамидален кров со ќерамиди над кој има крст. Градбата на црквата и камбанаријата во целост се обоени во бела боја. Во дворот на црквата впечатлива е и пространата трпезарија, која го оградува дворот од западната, јужната и источната страна.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 67. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]