Црква „Св. Јован Богослов“ - Аматово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Јован Богослов
Αγίου Ιωάννου Θεολόγου
Карта
40°53′56.7″N 22°37′43.3″E / 40.899083° СГШ; 22.628694° ИГД / 40.899083; 22.628694Координати: 40°53′56.7″N 22°37′43.3″E / 40.899083° СГШ; 22.628694° ИГД / 40.899083; 22.628694
МестоАматово, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Свети Јован Богослов (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Ιωάννου Θεολόγου) — црква во селото Аматово, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е сместена на западниот крај на селото. Во храмот има икони од Зисис Папаконстантину од погрченото солунско село Кулакија и Димитар Вангелов од Петрово, Ениџевардарско.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.