Црква „Св. Јован“ - Растеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован
Црква „Св. Јован“ во село Растеш (1).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°44′33″N 21°06′16″E / 41.74250° СГШ; 21.10444° ИГД / 41.74250; 21.10444Координати: 41°44′33″N 21°06′16″E / 41.74250° СГШ; 21.10444° ИГД / 41.74250; 21.10444
Населено место Растеш
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Изградба 1920
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован — гробјанска црква во поречкото село Растеш.[1][2]

Црквата е сместена на патот кон селото Битово, во чиј двор се наоѓаат и гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1920 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Манастиречката парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 17 октомври 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]