Прејди на содржината

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Чаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи

Икона во црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба

Карта

Место Чаир
Општина Чаир
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Великомаченик Георгиј
Изградба 1927
Осветување 1927
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — црква во скопската населба Чаир во истоимената општина. Вила изградена со средства на црквата „Света Богородица” и од добродетели, а била довршена и осветена во 1927 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Храмови, “Пословни адресар 1928-29 г.”, Скопље 1929 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]