Црква „Св. Ѓорѓи“ - Чаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Sv. Gjorgji -Čair (Hristos).jpg

Икона во црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба

Место Чаир
Општина Чаир
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Великомаченик Георгиј
Изградба 1927
Осветување 1927
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — црква во скопската населба Чаир во истоимената општина. Вила изградена со средства на црквата „Света Богородица” и од добродетели, а била довршена и осветена во 1927 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Храмови, “Пословни адресар 1928-29 г.”, Скопље 1929 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]