Црква „Св. Ѓорѓи“ - Фиток

Координати: 40°56′33.9″N 23°30′29.9″E / 40.942750° СГШ; 23.508306° ИГД / 40.942750; 23.508306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°56′33.9″N 23°30′29.9″E / 40.942750° СГШ; 23.508306° ИГД / 40.942750; 23.508306
МестоФиток, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1955
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Фиток, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е гробишен храм сместен во источниот дел на селото. Изградена е во 1955 г. Претставува сводеста трикорабна базилика со самостојна камбанарија на северозапад. Живописана е во 1990 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 2 ноември 2014.