Црква „Св. Ѓорѓи“ - Тројаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Тројаци 4.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба
Координати 41°22′13.3″N 21°44′19.5″E / 41.370361° СГШ; 21.738750° ИГД / 41.370361; 21.738750Координати: 41°22′13.3″N 21°44′19.5″E / 41.370361° СГШ; 21.738750° ИГД / 41.370361; 21.738750
Населено место Тројаци
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Завршено 1838
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓицрква во селото Тројаци.[1] Сместена е во јужниот дел од селото, во дол окружен со остатокот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1838 година, а била живописана во 1850 година. Во 1892 година бил дограден отворен трем од западната страна.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува трикорабна базилика со полукружна апсида од надворешната и од внатрешната страна.[2]

Дворот на црквата е ограден со камена ограда која има две влезни порти — една од западната и една од јужната страна. Камбанаријата се наоѓа од левата страна пред западната порта од дворот на црквата и таа има примитивен облик и се состои од метална конструкција со квадратна основа која е покриена со пирамидален лимен кров. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта и трпезарија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 20. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 Црква „Св. Георгиј“, село Тројаци“. OldPrilep. 4 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]