Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сирково (стара црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Стара црква св. Ѓорѓи - Сирково.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Росоманска
Местоположба
Координати 41°30′13.1″N 21°53′21.1″E / 41.503639° СГШ; 21.889194° ИГД / 41.503639; 21.889194Координати: 41°30′13.1″N 21°53′21.1″E / 41.503639° СГШ; 21.889194° ИГД / 41.503639; 21.889194
Населено место Сирково
Општина Росоман
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓи Победоносец
Изградба 1938
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква, една од двете кои го носат истото име во неготинското село Росоман.[1] Црквата е изградена во 1938 година и се наоѓа на 50тина метри од новоизградената црква која го носи истото име. Не е фрескоживописана, но е осветена. Постоела камбанарија која подоцна била срушена од страна на еден од мештаните, кој истиот подоцна мистериозно загинал од удар на гром. Во 2006 година, црквата наново е препокриена со нови ќерамиди.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.