Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сирково (нова црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Нова црква св. Ѓорѓи - Сирково.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Росоманска
Местоположба
Координати 41°30′12.7″N 21°53′17.4″E / 41.503528° СГШ; 21.888167° ИГД / 41.503528; 21.888167Координати: 41°30′12.7″N 21°53′17.4″E / 41.503528° СГШ; 21.888167° ИГД / 41.503528; 21.888167
Населено место Сирково
Општина Росоман
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓи Победоносец
Изградба 1990ти
Осветување 11 ноември 2007
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква, една од двете кои го носат истото име во неготинското село Росоман.[1] Црквата е изградена во 1990тите година и се наоѓа на 50тина метри од старата црква која го носи истото име. Не е фрескоживописана. Осветена е на 11 ноември 2007 год. од Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.