Црква „Св. Ѓорѓи“ - Подмочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Преспа 406.jpg

Црквата заедно со нејзината камбанарија

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба
Координати 41°01′13″N 21°02′42″E / 41.02028° СГШ; 21.04500° ИГД / 41.02028; 21.04500Координати: 41°01′13″N 21°02′42″E / 41.02028° СГШ; 21.04500° ИГД / 41.02028; 21.04500
Населено место Подмочани
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1848
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Подмочани, Општина Ресен, Македонија, а воедно и парохиски храм на Подмочанско-љубојнската парохија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на еден километар западно од селото. Во кругот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1848 година.[2]

Градба[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1848 година од кршен камен. За апсидата бил користен бигор, додека двата влезни портали биле направени од добро обработен камен.[2]

Во текот на годините била направена доградба во вид на затворена припрата од западната и јужната страна на црквата, со седишта покрај ѕидовите.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не поседува никаков фрескоживопис.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот на црквата е создаден во XIX век и е наполнет со икони од истиот период.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 235. ISBN 9789989920554. Посетено на 14 февруари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]