Црква „Св. Ѓорѓи“ - Пелинце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Козјачија 160.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба
Координати 42°17′17.66″N 21°51′24.81″E / 42.2882389° N; 21.8568917° E / 42.2882389; 21.8568917Координати: 42°17′17.66″N 21°51′24.81″E / 42.2882389° N; 21.8568917° E / 42.2882389; 21.8568917
Населено место Пелинце
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1925
Осветување 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во козјачкото село Пелинце.[1] Црквата е сместена во маалото Златанци, во непосредна близина на старото основно училиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Според авторот Јован Трифуноски, црквата била започната во 1925 година, а осветена во 1936 година. Претходно, на тоа место се наоѓал голем камен крст. Градбата на црквата многу ја помогнале браќата Андреј и Василиј Спасиќ, пекари, по потекло од Пелинце, но иселени во Пожаревац.[2]

Во 1967 година во близина на црквата бил подигнат помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје. |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]