Црква „Св. Ѓорѓи“ - Патарос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Aγίου Γεωργίου
41°10′15″N 22°48′13″E / 41.17083° СГШ; 22.80361° ИГД / 41.17083; 22.80361Координати: 41°10′15″N 22°48′13″E / 41.17083° СГШ; 22.80361° ИГД / 41.17083; 22.80361
МестоПатарос, Дојранско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXIX век
Управа
Архијерејско намесништвоПолјанско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Ѓорѓи (грчки: Aγίου Γεωργίου) — црква во селото Патарос, Дојранско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е гробишен храм во северниот дел на селото. Изграден е во XIX век. Има впечатлива архитектура и живописана внатрешност. Поради ова е прогласен за заштитен споменик на 20 септември 1991 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ30/6463/127/11-3-1991 - ΦΕΚ 761/Β/20-9-1991“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 22 октомври 2014.