Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ново Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Ѓорѓи
St. George's Church (Novo Selo) (9).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Ново Село (Струмичко)
Општина Ново Село
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Изградба 1842
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Ѓорѓи“ — христијански храм кој се наоѓа во Ново Село, Струмичко. Изградена е во 1842 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]