Црква „Св. Ѓорѓи“ - Магарево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Свети Ѓорѓи“
Magarevo Sv Georgi.jpg

Црквата на грчка поштенска марка од почетокот на 20 век

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Местоположба

Место Магарево
Општина Битола
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Изградба 1871
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

„Свети Ѓорѓи“црква во потпелистерското село Магарево, дел од Преспанско-пелагониската епархија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија. Црквата се наоѓа во непосредна близина на импозантната црква „Св. Димитриј“. Таа е остаток од некогашниот Магаревски манастир, женски манастир, кој постоел на тоа место. Селото Магарево се наоѓало на фронтовата линија за време на Првата светска војна, па најверојатно тогаш се уништени конаците и инвентарот на црквата.[1]

Селаните на панаѓур во дворот на „Свети Ѓорѓи“, 1913 година

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е еднокорабна градба со полукружна апсида на исток и камбанарија на западниот дел. Изградена е во 1871 година.[1]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Денешниот иконостас и иконите потекнуваат од поново време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Свети Ѓорѓи во Магарево на семрежното место на Битола инфо