Црква „Св. Ѓорѓи“ - Крецово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Aγίου Γεωργίου
Карта
40°59′50″N 22°43′22″E / 40.99722° СГШ; 22.72278° ИГД / 40.99722; 22.72278Координати: 40°59′50″N 22°43′22″E / 40.99722° СГШ; 22.72278° ИГД / 40.99722; 22.72278
МестоКрецово, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1814
Управа
Архијерејско намесништвоКукушко
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Крецово, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1814 г. според натписот над јужната врата. Претставува трикорабна базилика, при чија изградба е употребен материјал од постара градба. Внатре има добро зачуван дрвен иконостас од 1820 г. и владички престол од 1828 г.[1]

Храмот е прогласен за историски споменик на 15 февруари 1985 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΕ/Φ34/3980/94/1-2-1985 - ΦΕΚ 85/Β/15-2-1985“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 20 октомври 2014.