Црква „Св. Ѓорѓи“ - Копришница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Копришница 9.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°20′20″N 22°15′17″E / 41.33889° СГШ; 22.25472° ИГД / 41.33889; 22.25472Координати: 41°20′20″N 22°15′17″E / 41.33889° СГШ; 22.25472° ИГД / 41.33889; 22.25472
Место Копришница
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1928
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во демиркапиското село Копришница, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа во самото село, а денес е еден од малкуте преостанати градби во напуштеното село.

Местоположба[уреди | уреди извор]

До црквата, како и до селото, може да се стигне преку земјен пат, кој започнува од самото село Дрен.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1928 година.[2][3]

Во поново време, црквата била целосно обновена од страна на мештаните.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Покрај самата црква, во црковниот двор се наоѓаат и неколку други објекти, како кујна, трпезарија и летниковец.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата не поседува живопис.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-09-18.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Посетено на 26 август 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]