Црква „Св. Ѓорѓи“ - Зелениче

Координати: 40°37′23″N 21°30′11″E / 40.62306° СГШ; 21.50306° ИГД / 40.62306; 21.50306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Црквата и селото
Карта
40°37′23″N 21°30′11″E / 40.62306° СГШ; 21.50306° ИГД / 40.62306; 21.50306
МестоЗелениче, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1867
Управа
Архијерејско намесништвоАјтоско
ЕпархијаКостурска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Зелениче, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Храмот е изграден во 1867 г. од епирски градители, на чело со мајстор Коста и со трудот на селаните.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Σκλήθρο“. Visit Florina. Архивирано од изворникот на 2016-09-20. Посетено на 21 август 2016.