Црква „Св. Ѓорѓи“ - Зелениково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Sv.Gjorgjija-Zelenikovo.JPG

Црквата „Свети Ѓорѓи“ во селото Зелениково

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба

Карта

Место Зелениково
Општина Зелениково
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — македонски православен храм во селото Зелениково, поточно во населбата Станица Зелениково[1]. Црквата е сместена на врвот на ридот веднаш над селото, над последните куќи и училиштето Марко Цепенков, веднаш од десната страна на патот кој води кон селото Градовци. Во рамките на црквата има и трпезарија и маси на кои се раздава храната на црковните собори, а исто така има и гробишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЦРКОВНАТА ТРАДИЦИЈА ВО СКОПЈЕ И СКОПСКО ОД IV ВЕК ДО ДЕНЕС“. Премин. Посетено на 2011-01-06.