Црква „Св. Ѓорѓи“ - Градско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба
Координати 41°34′17″N 21°57′32″E / 41.57139° N; 21.95889° E / 41.57139; 21.95889Координати: 41°34′17″N 21°57′32″E / 41.57139° N; 21.95889° E / 41.57139; 21.95889
Населено место Градско
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1988
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Градско. Црквата се наоѓа во стариот дел на селото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]