Црква „Св. Ѓорѓи“ - Горна Камила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
41°3′25.6″N 23°25′21.4″E / 41.057111° СГШ; 23.422611° ИГД / 41.057111; 23.422611Координати: 41°3′25.6″N 23°25′21.4″E / 41.057111° СГШ; 23.422611° ИГД / 41.057111; 23.422611
МестоГорна Камила, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типкрстокуполен храм
Завршена1987
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Горна Камила, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1987 г. и осветена од митрополитот Максим Серско-нигритски следната година. Градбата претставува впишан крст со купола. Внатрешноста на храмот е живописана во 2006 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 1 ноември 2018.