Црква „Св. Ѓорѓи“ - Враста (Лагадинско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°42′17″N 23°39′12″E / 40.70472° СГШ; 23.65333° ИГД / 40.70472; 23.65333Координати: 40°42′17″N 23°39′12″E / 40.70472° СГШ; 23.65333° ИГД / 40.70472; 23.65333
МестоВраста, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна крстокуполна базилика
Изградба1868 / XX век
Управа
Архијерејско намесништвоАспровалтско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Ѓорѓи и Успение на Пресвета Богородица (грчки: Αγίου Γεωργίου & Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Враста, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е парохиски храм на селото. Сместена е во неговиот северен дел, до средновековната Врастенска кула и гробиштата. Изградена е врз постар храм од кој останала само камената камбанарија. Тој претходен храм бил изградена на 30 март 1868 г. според натпис на мермерна плоча. Сегашната црква е трикорабна крстовидна базилика со купола. Храмот е живописан и има иконостас во византиски стил.[1]

Во старата камбанарија се вградени римски надгробни релјефи.[2]

Во парохијата влегуваат и црквите „Св. Петка“, „Св. Павле“, „Свети Бессребреници“ и вонселските цркви „Св. Антониј“ и „Св. Јован Претеча“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 31 октомври 2014.
  2. „O πύργος των Βρασνών“. Protostrator. Посетено на 12 октомври 2016.