Црква „Св. Ѓорѓи“ - Возарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Возарци.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Маренска
Местоположба
Координати 41°25′16.9″N 21°55′51″E / 41.421361° N; 21.93083° E / 41.421361; 21.93083Координати: 41°25′16.9″N 21°55′51″E / 41.421361° N; 21.93083° E / 41.421361; 21.93083
Населено место Возарци
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — понова селска црква во кавадаречкото село Возарци, обновена на стари темели.[1]

Таа се наоѓа над самото село, на десниот брег на Црна Река, а во непосредна близина на наоѓа депонијата на згура од никел на комбинатот „Фени Индустри“, од која црквата еднаш била запалена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 57. Посетено на 10 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]