Црква „Св. Ѓорѓи“ - Велмеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција Дебарца 128.jpg

Поглед на црквата Свети Ѓорѓи, сместена над селото Велмеј, заедно со нејзината камбанарија

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велмејска
Местоположба
Координати 41°18′00″N 20°54′01″E / 41.30000° СГШ; 20.90028° ИГД / 41.30000; 20.90028Координати: 41°18′00″N 20°54′01″E / 41.30000° СГШ; 20.90028° ИГД / 41.30000; 20.90028
Населено место Велмеј
Општина Дебарца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — втора селска црква во селото Велмеј, сместена во североисточниот дел на селото, на едно доминантно место од кое се пружа панорамски поглед на селото.[1]

Градба[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена од делкан камен, со купола во средишниот дел и полукружна апсида.

Историја[уреди | уреди извор]

Не се знае точниот датум на изградба на црквата. Била обновена во 1931 година. Во нејзе наоѓаат икони од XVII и XVIII век.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешност
Фрескоживопис

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]