Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вашарејца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓи“ - Вашарејца 2.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба
Координати 41°10′29.5″N 21°24′11.2″E / 41.174861° N; 21.403111° E / 41.174861; 21.403111Координати: 41°10′29.5″N 21°24′11.2″E / 41.174861° N; 21.403111° E / 41.174861; 21.403111
Населено место Вашарејца
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Изградба 1862
Завршено 1883
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Вашарејца.[1] Црквата е сместена на рид над селото и железничката пруга.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата започнала во 1862 година, а истата завршила во 1883 година, во време кога началници во селото биле Ристе, Божин, Богдан, Илија и Георги Власак од родот Власковци; како и Петко, Трпче, Стојан, Коле и Ангел. Се претпоставува дека на 300 метри од црквата имало латински манастир. На тоа место се пронајдени мермерни камења, од кои некои се пренесени во црквата и денес стојат на самата нејзина врата. Тоа место кое сега е утрина (пасиште) и е наречено Манастириште.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со украсена многуаголна апсида на источната страна. Влезот на црквата се наоѓа на јужната страна и над него има ниша со фреска на која е прикажан Свети Георги. Објектот е изграден од камен и е варосан, а во целост е покриен со кров од ќерамиди. Кон западната страна на црквата е дограден помошен објект. Дворот на црквата е ограден со метална ограда и во него се сместени камбанаријата, базен за верски обреди, железен крст и селските гробишта. Камбанаријата се издига на бетонски темел со квадратна основа и претставува отворена метална конструкција, заградена со ниска метална ограда во долниот дел и покриена со лимен пирамидален кров. Железниот крст се наоѓа на самиот врв на ридот на кој е сместена црквата и истиот е висок околу 15 м.[2] Крстот бил осветен на 24 јули 2016 година.

Живопис[уреди | уреди извор]

Внатрешноста на црквата е целосно живописана со фрескоживопис кој содржи доста ретки и занимливи прикази на четворицата јавачи и апокалипсата, страшниот суд, пеколот и други мотиви од Библијата.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

однадвор и помошниот објект
Внатрешноста на црквата
Останати објекти во дворот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 10. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Вашарејца“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]