Црква „Св. Ѓорѓи“ - Валгаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Αθανασίου
Христос Седржител на таванот
Карта
40°56′54.8″N 22°34′5.8″E / 40.948556° СГШ; 22.568278° ИГД / 40.948556; 22.568278Координати: 40°56′54.8″N 22°34′5.8″E / 40.948556° СГШ; 22.568278° ИГД / 40.948556; 22.568278
МестоВалгаци, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршенао. 1850
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Валгаци, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена околу 1850 г.[2] Првично била трикорабна базилика со припрата и галерија на запад, како и трем на запад и јг. Мястото до каде достигал нартексот се познава по камените полочи на подот, а во северозападниот агол има траги од скалиштето. Тремот обновен со оригинални материјали. Црквата има едноводен покрив со засеци на малите страни. Има две врати — една на запад и една на југ, при што само западната е оригинална, со камен околувратник мали димензии. Од оригиналните внатрешни украси останале единствено иконостасот и еден проскинитар.[1] Во храмот има икони од зографот Николаос Константину од погрченото солунско село Кулакија.[3]

Во 1991 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „16. Ιερός ναός Αγίου Γεωργίου Καμποχωρίου“. Ανάδειξη των Μεταβυζαντινών Μνημείων στην Μητροπολιτική Περιφέρεια Γουμενίσσης- Αξιουπόλεως - Πολυκάστρου μέ κέντρο τό Δήμο Ευρωπού. Посетено на 23 јуни 2014.[мртва врска]
  2. „Καμποχώρι - Ιερός Ναός Αγ.Γεωργίου“. Enjoy Kilkis. Архивирано од изворникот на 2022-05-15. Посетено на 14 март 2018.
  3. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.
  4. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ30/6463/127/11-3-1991 - ΦΕΚ 761/Β/20-9-1991“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 22 октомври 2014.