Црква „Св. Ѓорѓи“ - Бејлик Маала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°59′35.3″N 23°35′50.2″E / 40.993139° СГШ; 23.597278° ИГД / 40.993139; 23.597278Координати: 40°59′35.3″N 23°35′50.2″E / 40.993139° СГШ; 23.597278° ИГД / 40.993139; 23.597278
МестоБејлик Маала, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типкрстокуполна базилика
Завршена1999
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Бејлик Маала, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во центарот на селото, близу до старата црква. Осветена е на 12 јуни 1999 г. од митрополитот Максим Серски и отворена на 19 мај 2001 г. Градбата претставува висока крстокуполна базилика, фасадирана со камен. Има висока камбанарија.[1]

Во парохијата влегува и параклисот „Св. Марина“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Ἁγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 19 декември 2017.