Црква „Св. Ѓорѓи“ - Белотино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
St. George Church (Belotino) (2).JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Белотино
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1920
Завршено 1930
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — православен храм кој се наоѓа во Белотино, Општина Струмица. Црквата била градена во периодот помеѓу 1920 и 1930 година.