Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ахил

Координати: 40°47′18″N 21°4′50″E / 40.78833° СГШ; 21.08056° ИГД / 40.78833; 21.08056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Поглед на црквата со гробиштата
Карта
40°47′18″N 21°4′50″E / 40.78833° СГШ; 21.08056° ИГД / 40.78833; 21.08056
МестоАхил, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
ЗавршенаXV век
Управа
Архијерејско намесништвоПреспанско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква на преспанскиот остров Свети Ахил, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија. Изворно ѝ припаѓала на Охридската архиепископија.[1][2][3]

Црквата е изградена на крајот од XV век.[1] Претставува еднокорабен храм со дрвен покрив, кој до денес има улога на гробишна црква на селото Ахил. Во него се зачувани вредни фрески од XV век.[3][4]

Во 1962 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Πολιτιστικά μνημεία“. Ο υγρότοπος των Πρεσπών. Посетено на 11 јануари 2015.
  2. „Άγιος Αχίλλειος“. Δήμος Πρεσπών. Архивирано од изворникот на 2015-01-10. Посетено на 11 јануари 2015.
  3. 3,0 3,1 „Φλώρινα Γαία Ελλήνων Μακεδόνων“. Посетено на 11 јануари 2015.
  4. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 61
  5. „ΥΑ 15813/19-12-1961 - ΦΕΚ 36/Β/3-2-1962“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 20 јули 2020.