Црква „Св. Ѓорѓи“ - Арсакли

Координати: 40°35′22″N 23°2′17″E / 40.58944° СГШ; 23.03806° ИГД / 40.58944; 23.03806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°35′22″N 23°2′17″E / 40.58944° СГШ; 23.03806° ИГД / 40.58944; 23.03806
МестоАрсакли, Солун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1928 – 1968
Управа
ЕпархијаСолунска

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου Πανοράματος) — црква во солунското предградие Арсакли, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата се наоѓа во центарот на Арсакли, на улица „Агиос Георгиос“ бр. 6. Парохијата е создадена во 1923 г. за грчките доселеници од Турција. Изградбата започнала на 23 април 1928 г.[2] Храмъо е отворен на 6 октомври 1968 г. од епископот Стефан Талантски.

Неговата парохија има и неколку други цркви — „Св. Дух“ на арсаклиските гробишта, „Вознесение Христово“ на истоимениот рид, „Св. Арсениј Кападокиски“ во црковниот центар и параклисот „Св. Нектариј“ во десниот кораб на храмот.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Άγιος Γεώργιος Πανοράματος“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 10 октомври 2016.
  2. „Ιστορικό“. Ι. Ναός Αγίου Γεωργίου Πανοράματος. Архивирано од изворникот на 2016-10-20. Посетено на 10 октомври 2016.
  3. Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 60.