Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ѓуземелци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Олтарни фрески - Св. Ѓорѓи Ѓуземелшки.jpg

Олтарните фрески

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Местоположба
Населено место Ѓуземелци
Општина Лозово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 16 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква во светиниколското село Ѓуземелци.[1] Црквата е од 16 век и претставува најстариот регистриран објект во Општина Лозово.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Иаторија на Општина Лозово

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]