Црква „Св. Ѓорѓи“ - Мирковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓија“ - Мирковци 01.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°07′42″N 21°23′59″E / 42.12833° N; 21.39972° E / 42.12833; 21.39972Координати: 42°07′42″N 21°23′59″E / 42.12833° N; 21.39972° E / 42.12833; 21.39972
Населено место Мирковци
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — помала селска црква во скопското село Мирковци. Сместена е над селото во месноста Сливовиќ, до каде се стигнува по земјен пат, кој започнува од рудникот „Бањани“.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во издолжениот атар на селото Мирковци, високо во Скопска Црна Гора, помеѓу атарите на селата Кучевиште и Бањани, во една мала долина, целосно пошумена. Нејзината местоположба е во некогашното раселено село Сливовиќ.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Фрескоживописот на црквата бил направен од страна на мајсторот Веле Саздовски во текот на 2014 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Trifunoski, Jovan F.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Skopska Crna gora : prirodna sredina, prošlost, naselja, stanovništvo i privreda : (sa skicama, fotografijama i kartom) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.
  2. „Лете црта икони, зиме прави народни инструменти“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. 17 февруари 2014. Посетено на 16 март 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]