Црква „Св. Ѓорѓи“ - Мирковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Ѓорѓија“ - Мирковци 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Ѓорѓија“ во Мирковци

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба
Координати 42°07′42″N 21°23′59″E / 42.12833° СГШ; 21.39972° ИГД / 42.12833; 21.39972Координати: 42°07′42″N 21°23′59″E / 42.12833° СГШ; 21.39972° ИГД / 42.12833; 21.39972
Населено место Мирковци
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — македонска православна манастирска црква, една од неколкуте селски цркви во скопското село Мирковци, во Општина Чучер-Сандево. Сместено е над селото во месноста Сливовиќ, до каде се стигнува по земјен пат, кој започнува од рудникот „Бањани“.

Црквата е сместена во издолжениот атар на селото Мирковци, високо во Скопска Црна Гора, помеѓу атарите на селата Кучевиште и Бањани, во една мала долина, целосно пошумена.

Фрескоживописот на црквата бил направен од страна на мајсторот Веле Саздовски во текот на 2014 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лете црта икони, зиме прави народни инструменти“, „Дневник“, МПМ Македонија, 17 февруари 2014 (посет. 16 март 2016 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]