Црква „Св. Апостол и Евангелист Лука“ - Виница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Апостол и Енвангелист Лука
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Виничка
Местоположба

Карта

Место Виница
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Апостол и Енвангелист Лука
Изградба во изградба од 31.10.2011
Водство Протоереј Бранко Богданов
Архитектонски опис

„Свети Апостол и Енвангелист Лука“ — нова црква во Виница, кој почнала да се гради на 31 октомври 2011 г.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.