Црква „Свето Благовештение“ - Рача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Благовештение
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Деветта охридска
Местоположба
Населено место Рача
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свето Благовештениемакедонски православен христијански манастирски храм во Охрид.[1] Црквата се наоѓа во туристичката населба Рача, во подножјето на Галичица. Црквата е најпосетена на Благовец, и затоа овој манастир е погоден за исихастички (молитвен) живот каде секоја година на полноќ се осветува вода. Оваа традиција датира од 1947 година после поплавата која го зафатила манастирот и оттогаш потекува водата на полноќ.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. На полноќ света вода ќе потече од Благовештанскиот храм во Рача