Црква „Свето Благовештение“ - Рача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свето Благовештение
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Деветта охридска
Местоположба
Место Рача
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис

Свето Благовештение — манастирска црква во Охрид.[1] Црквата се наоѓа во туристичката населба Рача, во подножјето на Галичица. Црквата е најпосетена на Благовец, и затоа овој манастир е погоден за исихастички (молитвен) живот каде секоја година на полноќ се осветува вода. Оваа традиција датира од 1947 година после поплавата која го зафатила манастирот и оттогаш потекува водата на полноќ.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. На полноќ света вода ќе потече од Благовештанскиот храм во Рача