Црква „Свето Благовештение“ - Јелошник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Благовештение
Crkva Sv. Blagovestenie, Jelosnik2.jpg

Поглед кон црквата од задната страна

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Населено место Јелошник
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1913
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свето Благовештение — македонска православна црква во тетовското село Јелошник.[1] Се наоѓа југозапапдно ос селото во месноста викана Црквиче. Црквата е изградена во 1913 година. Најмасовна е посетата за патрониот празник Благовештение, кога населението прво го посетува селскиот храм Св. Богородица, а потоа оди кон оваа црква. Цквата е вѕидана во карпа во уникатен амбиент. Во 2016 година биле превземени реставраторски зафати на кровната конструкција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Поврзано[уреди | уреди извор]